Ciekawostki

Najstarszy piłkarz w Polsce – gdzie gra?

najstarszy pilkarz polska

Piłka nożna to sport, który od lat fascynuje miliony ludzi na całym świecie. Wielu zawodników kończy swoje kariery w stosunkowo młodym wieku, ale są też tacy, którzy grają na wysokim poziomie mimo zaawansowanych lat. W tym artykule przyjrzymy się sylwetce najstarszego aktywnego piłkarza w Polsce. Dowiemy się, kim jest, gdzie gra i jakie ma osiągnięcia. 

Kim jest najstarszy piłkarz w Polsce?

Najstarszym aktywnym piłkarzem w Polsce jest Andrzej Piwowarczyk. Urodził się on 10 listopada 1945 roku. Piwowarczyk to prawdziwy ewenement nie tylko na skalę kraju, ale i świata. Dla porównania, najstarszy piłkarz świata, Japończyk Kazuyoshi Miura, jest od niego młodszy o ponad 10 lat.

Andrzej Piwowarczyk swoją przygodę z piłką rozpoczął w latach 60. w juniorach Wisły Kraków. Później reprezentował barwy takich klubów jak:

 • Wawel Kraków
 • Kabel Kraków
 • Prądniczanka Kraków

Choć nigdy nie zdobył tytułu mistrza Polski, to był bliski tego osiągnięcia z Wisłą w 1966 roku (wicemistrzostwo).

Obecnie Piwowarczyk gra w B-klasowym zespole Zwierzyniecki Kraków. Jest nie tylko najstarszym piłkarzem w drużynie, ale i w całej lidze. Mimo zaawansowanego wieku wciąż imponuje kondycją i zaangażowaniem na boisku.

Styl gry i pozycja na boisku

Andrzej Piwowarczyk przez większość kariery występował na pozycji pomocnika. Słynął z dobrej techniki, wizji gry i precyzyjnych podań. Choć nigdy nie należał do najszybszych zawodników, to nadrabiał to inteligencją i czytaniem gry.

Obecnie najstarszy polski piłkarz pełni rolę rozgrywającego w Zwierzynieckim Kraków. Mimo zaawansowanego wieku wciąż potrafi pociągnąć akcję drużyny i zaskoczyć rywali nieszablonowym zagraniem. Jest także mentorem dla młodszych kolegów, którzy cenią sobie jego doświadczenie i wiedzę taktyczną.

Styl gry Piwowarczyka charakteryzuje się:

 • Dobrym przeglądem pola
 • Kreatywnym rozegraniem piłki
 • Umiejętnością gry bez piłki
 • Dośrodkowaniami i stałymi fragmentami gry

Choć z racji wieku nie jest już tak dynamiczny jak kiedyś, to wciąż imponuje kondycją i zaangażowaniem. Jak sam mówi, „na boisku wiek nie ma znaczenia, liczy się serce do gry”.

Fenomen Andrzeja Piwowarczyka

Przypadek Andrzeja Piwowarczyka jest wyjątkowy nie tylko w skali Polski, ale i świata. Trudno znaleźć drugiego piłkarza, który w wieku 78 lat wciąż grałby w lidze, nawet na tak niskim poziomie rozgrywkowym. Piwowarczyk stał się żywą legendą krakowskich boisk i inspiracją dla wielu amatorów futbolu.

Jego fenomen można tłumaczyć kilkoma czynnikami:

 1. Regularne treningi – Piwowarczyk nigdy nie zrezygnował z gry w piłkę i przez całe życie utrzymywał aktywność fizyczną. Nawet jako senior trenuje 2-3 razy w tygodniu.
 2. Zdrowy styl życia – Piwowarczyk zawsze dbał o dietę i unikał używek. Nie pali papierosów, a alkohol pije tylko okazjonalnie. To z pewnością pomogło mu zachować dobrą kondycję.
 3. Geny – nie bez znaczenia jest także genetyka. Piwowarczyk pochodzi z długowiecznej rodziny i jak sam przyznaje, jego dziadek dożył 102 lat.
 4. Pasja – piłka nożna to wielka miłość Piwowarczyka. To ona daje mu siłę i motywację do pokonywania kolejnych barier związanych z wiekiem.

Fenomen najstarszego polskiego piłkarza pokazuje, że na uprawianie sportu nigdy nie jest za późno. Piwowarczyk udowadnia, że przy odpowiednim podejściu i zamiłowaniu można czerpać radość z gry w piłkę niezależnie od metryki.

Rekordy i osiągnięcia

Andrzej Piwowarczyk jest rekordzistą Polski pod względem wieku występującego zawodnika. Oto niektóre z jego osiągnięć:

OsiągnięcieSzczegóły
Najstarszy strzelec bramki w oficjalnym meczu76 lat i 213 dni (2022)
Najstarszy zawodnik grający w polskiej lidze78 lat (2023)
Piłkarz z najdłuższą karierą w Polsce63 lata (1960-2023)

Co ciekawe, Piwowarczyk ma także na koncie występy w reprezentacji Polski oldbojów. W 2021 roku zagrał w towarzyskim meczu przeciwko Słowacji, stając się najstarszym reprezentantem kraju w historii.

Warto zauważyć, że osiągnięcia Piwowarczyka są wyjątkowe nie tylko na tle Polski, ale i świata. Dla porównania, najstarszy piłkarz świata, Kazuyoshi Miura, ma „tylko” 57 lat. Z kolei najmłodszy piłkarz Barcelony w historii, Ansu Fati, zadebiutował w pierwszym zespole mając zaledwie 16 lat. 

Podsumowanie

Historia Andrzeja Piwowarczyka pokazuje, że w piłce nożnej nie ma ograniczeń wiekowych. Ten niezwykły zawodnik udowadnia, że przy odpowiednim podejściu, pasji i determinacji można grać w piłkę niemal do końca życia. Piwowarczyk jest inspiracją nie tylko dla starszych amatorów futbolu, ale także dla wszystkich tych, którzy szukają motywacji do pokonywania własnych słabości.

Patrząc na dokonania najstarszego polskiego piłkarza, aż trudno uwierzyć, że w świecie futbolu istnieją także nastolatkowie, którzy stawiają pierwsze kroki w profesjonalnej piłce. Andrzej Piwowarczyk z pewnością jeszcze nieraz zaskoczy nas swoimi występami na boisku. Jego postawa jest dowodem na to, że pasja, zaangażowanie i chęć pokonywania własnych słabości mogą prowadzić do rzeczy niezwykłych. Pozostaje nam tylko kibicować temu wyjątkowemu piłkarzowi i mieć nadzieję, że swoim przykładem zainspiruje jeszcze wielu ludzi do aktywności fizycznej bez względu na wiek.

O mnie

Moje artykuły

Cześć! Jestem Krzysztof Gąska i od dziecka moją największą pasją jest piłka nożna. Znam przepisy gry na pamięć i zawsze jestem na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ze świata futbolu. Uwielbiam dyskutować o taktykach, transferach i meczach z innymi fanami, a moje analizy są pełne humoru i luźnych spostrzeżeń.