Porady

Jak zrobić dookoła świata piłką? Krok po kroku

dookola swiata

Trick „dookoła świata” to efektowne zagranie piłkarskie, które polega na okrążeniu piłki nogą i ponownym jej podbiciu. Jest to umiejętność, która wymaga opanowania podstawowych technik panowania nad piłką, takich jak podbijanie czy utrzymywanie jej na nodze. Dookoła świata to zagranie, które z pewnością zrobi wrażenie na kolegach z boiska i doda pewności siebie podczas gry. Warto poświęcić czas na naukę tego triku, gdyż może on okazać się przydatny nie tylko dla popisu, ale również w trakcie rzeczywistej gry, gdy trzeba zaskoczyć przeciwnika nietypowym zagraniem.

Opanowanie podstaw

Zanim przystąpisz do nauki triku dookoła świata, musisz opanować podstawowe umiejętności panowania nad piłką. Kluczowe jest ćwiczenie prostego podbijania piłki, które polega na delikatnym uderzeniu jej spodem stopy, tak aby poleciała w górę. Kolejnym krokiem jest utrzymywanie piłki na nodze, co wymaga balansowania nią i wyczucia jej ciężaru. Warto również ćwiczyć podrzucanie piłki do rąk i łapanie jej na stopie, co pomoże w opanowaniu płynności ruchów i koordynacji.

ĆwiczenieOpis
Proste podbijanieDelikatne uderzenie piłki spodem stopy, aby poleciała w górę
Utrzymywanie piłki na nodzeBalansowanie piłką i wyczucie jej ciężaru
Podrzucanie do rąk i łapanie na stopieĆwiczenie płynności ruchów i koordynacji

Opanowanie tych podstawowych umiejętności jest niezbędne, aby móc przejść do bardziej zaawansowanych trików, takich jak rabona piłka nożna czy jak strzelać jak Roberto Carlos.

Przygotowanie do triku

Po opanowaniu podstaw, czas przejść do ćwiczeń bezpośrednio przygotowujących do wykonania triku dookoła świata. Kluczowe jest tu okrążanie piłki nogą, które polega na płynnym przeniesieniu nogi nad piłką i wokół niej, bez dotykania podłoża.

Oto kilka wskazówek, jak to ćwiczyć:

 1. Zacznij od wolnego okrążania piłki, stopniowo zwiększając tempo.
 2. Ćwicz okrążanie zarówno lewą, jak i prawą nogą.
 3. Staraj się utrzymać równowagę i stabilność podczas ruchu.

Kolejnym krokiem jest połączenie okrążania piłki z jej podbiciem. Wykonaj następujące kroki:

 1. Podbij piłkę w górę.
 2. Szybko okrąż ją nogą, zanim opadnie.
 3. Po okrążeniu, ponownie podbij piłkę.

Ćwiczenie tego ruchu pozwoli Ci płynnie przejść do pełnego triku dookoła świata. Pamiętaj, aby stopniowo zwiększać tempo wykonywania ćwiczenia, co pomoże Ci w opanowaniu szybkości niezbędnej do wykonania triku w grze.

Przygotowując się do dookoła świata, warto również ćwiczyć inne techniczne zagrania, takie jak panenka rzut karny, które pomogą Ci w opanowaniu kontroli nad piłką.

Wykonanie dookoła świata

Gdy opanujesz już podstawy i przygotowawcze ćwiczenia, możesz przejść do wykonania pełnego triku dookoła świata. Oto krok po kroku, jak to zrobić:

 1. Podbicie piłki w górę: Uderz piłkę spodem stopy, aby poleciała w górę na wysokość umożliwiającą okrążenie jej nogą.
 2. Szybkie okrążenie piłki nogą: Gdy piłka jest w powietrzu, szybko przenieś nogę nad nią i wokół niej, wykonując pełne okrążenie. Pamiętaj, aby ruch był płynny i dynamiczny.
 3. Ponowne podbicie lecącej piłki: Zaraz po okrążeniu, uderz piłkę ponownie spodem stopy, aby utrzymać ją w powietrzu. To podbicie jest kluczowe dla płynności triku.
 4. Złapanie piłki lub kolejne podbicia: Po wykonaniu dookoła świata, możesz złapać piłkę lub kontynuować jej podbijanie, w zależności od sytuacji na boisku.

Wykonanie tego triku wymaga precyzyjnego timingu i koordynacji ruchów. Ćwicz w wolnym tempie, stopniowo zwiększając prędkość, aż do osiągnięcia płynności wykonania.

Pamiętaj, że opanowanie dookoła świata wymaga cierpliwości i regularnych treningów. Nie zniechęcaj się, jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem – z czasem i praktyką na pewno dojdziesz do perfekcji w wykonywaniu tego efektownego zagrania.

Doskonalenie umiejętności

Po opanowaniu podstawowej techniki wykonania triku dookoła świata, czas na doskonalenie umiejętności i przejście na wyższy poziom. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 1. Zwiększanie tempa wykonywania triku: Staraj się wykonywać dookoła świata w coraz szybszym tempie, aż do osiągnięcia prędkości zbliżonej do rzeczywistej gry. Pamiętaj jednak, aby nie tracić przy tym na precyzji i płynności ruchów.
 2. Próby wykonania kilku dookoła świata z rzędu: Wyzwaniem może być płynne przejście z jednego dookoła świata do kolejnego. Ćwicz wykonywanie kilku trików bez łapania piłki pomiędzy nimi. To pomoże Ci w opanowaniu płynności i szybkości.
 3. Ćwiczenie lewą i prawą nogą: Staraj się wykonywać trick obiema nogami, co zwiększy Twoją wszechstronność na boisku. Początkowo może to być trudne, szczególnie jeśli jedna noga jest wyraźnie słabsza, ale regularne ćwiczenia pozwolą zniwelować te różnice.

Pamiętaj, że kluczem do doskonalenia umiejętności jest systematyczność i cierpliwość. Nie zniechęcaj się, jeśli postępy nie są natychmiastowe – z czasem na pewno zauważysz znaczącą poprawę.

Podsumowanie

Opanowanie triku dookoła świata to proces wymagający czasu i zaangażowania, ale efekt końcowy jest zdecydowanie warty wysiłku. Pamiętaj, aby zacząć od podstaw, stopniowo przechodząc do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Regularne treningi, cierpliwość i determinacja to klucz do sukcesu. Nie zrażaj się porażkami – każdy niewłaściwy ruch to cenna lekcja na drodze do perfekcji. Z czasem będziesz w stanie zaskoczyć przeciwników i kibiców efektownym dookoła świata, dodając nowy wymiar swojej grze. Powodzenia na boisku!

O mnie

Moje artykuły

Cześć! Jestem Krzysztof Gąska i od dziecka moją największą pasją jest piłka nożna. Znam przepisy gry na pamięć i zawsze jestem na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ze świata futbolu. Uwielbiam dyskutować o taktykach, transferach i meczach z innymi fanami, a moje analizy są pełne humoru i luźnych spostrzeżeń.