Ciekawostki

Najstarszy piłkarz na świecie – ile ma lat i gdzie gra?

najstarszy pilkarz swiat

Piłka nożna to sport, który od lat fascynuje miliony ludzi na całym świecie. Wielu zawodników kończy swoje kariery w stosunkowo młodym wieku, ale są też tacy, którzy grają na wysokim poziomie mimo zaawansowanych lat. W tym artykule przyjrzymy się sylwetce najstarszego piłkarza na świecie, który wciąż aktywnie uczestniczy w rozgrywkach ligowych. Dowiemy się, kim jest ten niezwykły zawodnik i jakie ma osiągnięcia.

Kim jest najstarszy piłkarz świata?

Najstarszym piłkarzem na świecie, który wciąż gra zawodowo, jest Kazuyoshi Miura. Ten japoński napastnik urodził się 26 lutego 1967 roku w Shizuoce. Miura, znany również jako „King Kazu”, to prawdziwa legenda japońskiego futbolu i ikona sportu w swoim kraju.

Oto kilka kluczowych faktów na temat Kazuyoshiego Miury:

 • Pozycja na boisku: napastnik
 • Obecny klub: UD Oliveirense (Portugalia, 2. liga)
 • Wzrost: 177 cm
 • Waga: 72 kg
 • Numer na koszulce: 11

Miura to nie tylko najstarszy obecnie grający piłkarz, ale także jeden z najdłużej występujących zawodników w historii futbolu. Jego profesjonalna kariera trwa już ponad 35 lat, a sam zainteresowany nie zamierza jeszcze wieszać butów na kołku.

Kariera klubowa Kazuyoshiego Miury

Kazuyoshi Miura swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w rodzinnej Japonii, ale szybko zwrócił na siebie uwagę zagranicznych klubów. W swojej długiej i bogatej karierze występował w wielu zespołach na całym świecie. Oto najważniejsze przystanki w jego piłkarskim życiorysie:

 1. Santos FC (Brazylia) – 1986-1988
 2. Palmeiras (Brazylia) – 1988-1989
 3. Coritiba (Brazylia) – 1989-1990
 4. Yomiuri/Verdy Kawasaki (Japonia) – 1990-1998
  • 4 mistrzostwa Japonii (1990, 1991, 1992, 1993)
  • 3 Puchary Cesarza (1991, 1992, 1993)
 5. Genoa (Włochy) – 1994-1995
 6. Dinamo Zagrzeb (Chorwacja) – 1999
 7. Kyoto Purple Sanga (Japonia) – 1999-2000
 8. Vissel Kobe (Japonia) – 2001-2005
 9. Yokohama FC (Japonia) – 2005-2022
  • Najstarszy strzelec bramki w J1 League (2017)
  • Najstarszy zawodnik w historii J.League
 10. UD Oliveirense (Portugalia) – od 2023

Jak widać, Miura występował nie tylko w Japonii, ale także w Brazylii, Włoszech i Chorwacji. Największe sukcesy odnosił jednak w barwach Yomiuri/Verdy Kawasaki, z którym czterokrotnie zdobył mistrzostwo kraju.

Występy w reprezentacji Japonii

Kazuyoshi Miura ma na swoim koncie także występy w reprezentacji Japonii. W narodowych barwach zaliczył łącznie 89 meczów, w których strzelił 55 bramek. Oto najważniejsze fakty dotyczące jego kariery reprezentacyjnej:

 • Debiut: 1990 rok (mecz przeciwko Korei Północnej)
 • Ostatni mecz: 2000 rok (mecz przeciwko Jamajce)
 • Najważniejsze turnieje:
  • Puchar Azji 1992 (mistrzostwo)
  • Puchar Konfederacji 1995 (2. miejsce)

Co ciekawe, Miura jest pierwszym Japończykiem, który otrzymał nagrodę dla Azjatyckiego Piłkarza Roku. Dokonał tego w 1993 roku, pokonując w głosowaniu m.in. słynnego Irańczyka Alego Daei.

Warto dodać, że Miura jest także najstarszym piłkarzem, który kiedykolwiek został powołany do reprezentacji Japonii. Miało to miejsce w 2000 roku, gdy zawodnik miał już 33 lata.

Dla porównania, najstarszy polski piłkarz grający obecnie w Ekstraklasie to Łukasz Surma z Rakowa Częstochowa, który ma 46 lat. Z kolei najmłodszy piłkarz Ekstraklasy w historii to Włodzimierz Lubański, który zadebiutował w barwach Górnika Zabrze w wieku 16 lat.

Rekordy Kazuyoshiego Miury

Kazuyoshi Miura jest rekordzistą pod względem wieku nie tylko wśród piłkarzy grających obecnie, ale także w historii futbolu. Oto niektóre z jego osiągnięć:

 1. Najstarszy zawodowy piłkarz na świecie – w 2023 roku Miura skończył 56 lat i wciąż gra na profesjonalnym poziomie.
 2. Najstarszy strzelec bramki w profesjonalnej lidze – w 2017 roku, mając 50 lat, Miura zdobył gola w meczu J1 League (najwyższa klasa rozgrywkowa w Japonii).
 3. Najstarszy zawodnik, który wystąpił w meczu J.League – w 2020 roku, w wieku 53 lat, Miura zagrał w spotkaniu J.League.
 4. Najstarszy piłkarz, który zdobył gola w J.League – w 2017 roku, mając 50 lat, Miura strzelił bramkę w meczu J.League.
 5. Pierwszy Japończyk, który otrzymał nagrodę dla Azjatyckiego Piłkarza Roku – Miura dokonał tego w 1993 roku, wyprzedzając w głosowaniu m.in. Alego Daei.

Warto dodać, że Miura jest także najstarszym piłkarzem, który kiedykolwiek został powołany do reprezentacji Japonii. Miało to miejsce w 2000 roku, gdy zawodnik miał 33 lata.

Te osiągnięcia pokazują, jak wyjątkowym piłkarzem jest Kazuyoshi Miura. Jego długowieczność i umiejętność utrzymania wysokiej formy mimo upływu lat budzą podziw i szacunek w całym piłkarskim świecie.

Styl gry i pozycja na boisku

Kazuyoshi Miura przez większość kariery występował na pozycji napastnika. Słynął z dobrej techniki, szybkości i skuteczności pod bramką rywali. Oto najważniejsze cechy jego stylu gry:

 • Szybkość – mimo niezbyt imponujących warunków fizycznych (177 cm wzrostu), Miura słynął z bardzo dobrego przyspieszenia i zwinności. Potrafił błyskawicznie zerwać się do piłki i wyprzedzić obrońców rywali.
 • Technika – japoński napastnik miał świetne wyszkolenie techniczne. Potrafił efektownie minąć przeciwnika, precyzyjnie dograć piłkę do partnera czy uderzyć na bramkę z dystansu.
 • Skuteczność – Miura miał świetny instynkt strzelecki. Potrafił znaleźć się w odpowiednim miejscu na boisku i wykorzystać nawet półokazję do zdobycia gola. Nie bez powodu jest jednym z najlepszych strzelców w historii japońskiej piłki.
 • Waleczność – mimo niewielkiej postury, Miura nigdy nie unikał walki z obrońcami rywali. Potrafił utrzymać się przy piłce nawet pod presją i wywalczyć przestrzeń do oddania strzału czy dogrania do kolegi.
 • Przywództwo – Miura zawsze był prawdziwym liderem na boisku. Swoją postawą i zaangażowaniem dawał przykład młodszym kolegom i potrafił zmotywować drużynę do walki nawet w trudnych momentach.

Co ciekawe, mimo upływu lat, Miura wciąż imponuje kondycją i zaangażowaniem na boisku. Nawet jako 50-latek potrafił zagrać pełne 90 minut i być jednym z najaktywniejszych zawodników na murawie.

Podsumowanie

Historia Kazuyoshiego Miury pokazuje, że w sporcie nie ma ograniczeń wiekowych. Japoński napastnik udowadnia, że przy odpowiednim podejściu, determinacji i ciężkiej pracy można grać na wysokim poziomie mimo zaawansowanych lat. Miura stał się inspiracją nie tylko dla piłkarzy, ale także dla wszystkich ludzi, którzy marzą o realizacji swoich pasji bez względu na wiek.

Kazuyoshi Miura z pewnością jeszcze nieraz zaskoczy nas swoimi występami na boisku. Jego postawa jest dowodem na to, że pasja, zaangażowanie i ciężka praca mogą pokonać wszelkie bariery, także te związane z wiekiem. Pozostaje nam tylko kibicować temu wyjątkowemu piłkarzowi i czekać na kolejne rekordy, które z pewnością będzie jeszcze bił.

O mnie

Moje artykuły

Cześć! Jestem Krzysztof Gąska i od dziecka moją największą pasją jest piłka nożna. Znam przepisy gry na pamięć i zawsze jestem na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ze świata futbolu. Uwielbiam dyskutować o taktykach, transferach i meczach z innymi fanami, a moje analizy są pełne humoru i luźnych spostrzeżeń.