Porady

Jak strzelać raboną? Podpowiadamy!

rabona strzal

Rabona to jeden z najbardziej efektownych i technicznych zagrań w piłce nożnej. Polega na kopnięciu piłki nogą zakładaną za nogę podbijającą, co wymaga nie lada zręczności i koordynacji ruchowej. Nazwa tego triku pochodzi od hiszpańskiego słowa „rabona”, oznaczającego skrzyżowanie nóg. Choć rabona wygląda na zagranie czysto pokazowe, może mieć również praktyczne zastosowanie na boisku, zaskakując przeciwników nietypowym uderzeniem. Opanowanie tego triku z pewnością wyróżni Cię na tle innych zawodników i doda pewności siebie podczas gry.

Podstawy wykonania rabony

Aby wykonać rabonę, musisz odpowiednio ustawić ciało i nogi. Kluczowe jest zachowanie równowagi i stabilności podczas całego ruchu. Oto krok po kroku, jak przygotować się do wykonania rabony:

 1. Ustaw się bokiem do piłki, z nogą podbijającą bliżej piłki, a nogą kopiącą z tyłu.
 2. Przenieś ciężar ciała na nogę podbijającą, lekko uginając kolano.
 3. Noga kopiąca powinna być zgięta w kolanie i gotowa do ruchu za nogą podbijającą.
 4. Stopa nogi kopiącej powinna być ustawiona pionowo, z palcami skierowanymi w dół.

Podczas wykonywania rabony, noga kopiąca wykonuje ruch za nogą podbijającą, a punktem kontaktu z piłką jest zewnętrzna część stopy. To właśnie ten nietypowy ruch nadaje rabonie jej charakterystyczny wygląd.

Pamiętaj, że opanowanie rabony wymaga wysokiego poziomu koordynacji i wyszkolenia technicznego. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo będzie Ci trudno – regularne ćwiczenia z pewnością przyniosą efekty.

Krok po kroku – jak wykonać rabonę

Gdy opanujesz już podstawowe ustawienie ciała i nóg, możesz przejść do wykonania pełnego ruchu rabony. Oto szczegółowa instrukcja, jak to zrobić:

 1. Rozbiegnij się do piłki pod lekkim kątem, z nogą podbijającą bliżej piłki.
 2. Gdy jesteś blisko piłki, wykonaj zamach nogą kopiącą za nogą podbijającą. Ruch ten powinien być płynny i dynamiczny.
 3. Kopnij piłkę zewnętrzną częścią stopy nogi kopiącej, celując w wybrany punkt. Im wyżej uderzona piłka, tym trudniej nad nią zapanować.
 4. Po kopnięciu, kontynuuj ruch nogi kopiącej do przodu, co zapewni odpowiednią siłę i kontrolę nad piłką (tzw. follow-through).

Ćwicząc rabonę, zacznij od wolnego tempa i stopniowo zwiększaj prędkość. Pamiętaj, aby za każdym razem dbać o poprawność techniczną wykonania.

Jeśli chcesz urozmaicić swój piłkarski arsenał, warto również nauczyć się innych efektownych trików, takich jak zrobić dookoła świata piłką. Opanowanie różnorodnych zagrań uczyni Cię bardziej wszechstronnym i nieprzewidywalnym zawodnikiem.

Zastosowanie rabony w grze

Rabona to nie tylko efektowny trik, ale również zagranie, które może mieć praktyczne zastosowanie na boisku. Oto kilka sytuacji, w których warto wykorzystać rabonę:

 1. Strzały na bramkę: Zaskocz bramkarza, uderzając piłkę raboną z bliskiej odległości. Nietypowy strzał może okazać się trudny do obrony.
 2. Dośrodkowania i wrzutki z bocznej strefy boiska: Gdy jesteś na skrzydle i chcesz dośrodkować piłkę w pole karne, rabona może być dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy masz mało miejsca na tradycyjne uderzenie.
 3. Podania do partnerów z drużyny: Zaskoczyć przeciwnika i partnerów z drużyny, grając raboną prostopadłą piłkę lub podanie za linię obrony.
 4. Element zaskoczenia i urozmaicenia gry: Rabona może wprowadzić element zaskoczenia do Twojej gry, zmuszając przeciwników do czujności i dostosowywania się do nietypowych zagrań.

Pamiętaj, że rabona to zagranie sytuacyjne i powinno być stosowane z rozwagą. Nadużywanie tego triku może prowadzić do łatwej straty piłki i narażenia drużyny na kontratak.

Rabona może być również wykorzystana przy wykonywaniu stałych fragmentów gry, np. rzutów wolnych, podobnie jak technika panenka karny. Niespodziewane uderzenie raboną może zaskoczyć bramkarza i dać drużynie przewagę.

Ćwiczenia doskonalące rabonę

Aby opanować rabonę do perfekcji, potrzeba wielu godzin treningów i powtórzeń. Oto kilka ćwiczeń, które pomogą Ci doskonalić to zagranie:

 1. Uderzanie raboną w ścianę lub o barierkę: Ustaw się w odległości kilku metrów od ściany lub barierki i uderzaj piłkę raboną, starając się trafić w wyznaczony cel. To ćwiczenie pomoże Ci w opanowaniu precyzji i kontroli nad piłką.
 2. Ćwiczenia w parach – podania i przyjęcia raboną: Ćwicz z partnerem, wykonując krótkie podania raboną i przyjmując piłkę wewnętrzną częścią stopy. Z czasem zwiększajcie odległość i tempo podań.
 3. Strzały na bramkę po krótkim rozbiegu: Ustawiaj piłkę w różnych odległościach od bramki i strzelaj raboną po krótkim rozbiegu. Zwracaj uwagę na technikę uderzenia i celność strzałów.
 4. Połączenie rabony z innymi trikami: Próbuj łączyć rabonę z innymi zagraniami technicznymi, takimi jak strzelać jak Roberto Carlos. Takie połączenia uczynią Twoją grę bardziej nieprzewidywalną i efektowną.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularność i cierpliwość. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo rabona nie będzie wychodziła idealnie – z czasem i praktyką na pewno osiągniesz mistrzowski poziom.

Podsumowanie

Rabona to jedno z najbardziej widowiskowych i technicznych zagrań w piłce nożnej. Opanowanie tego triku wymaga czasu, cierpliwości i regularnych treningów, ale końcowy efekt jest zdecydowanie warty włożonego wysiłku. Rabona może być wykorzystana zarówno dla celów czysto estetycznych, jak i praktycznych, zaskakując przeciwników i dając drużynie przewagę na boisku. Nie bój się eksperymentować i łączyć rabony z innymi zagraniami technicznymi – kreatywność i odwaga to cechy, które wyróżniają najlepszych piłkarzy. Pamiętaj, że każdy trening przybliża Cię do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu. Nie poddawaj się i ciesz się grą – a rabona z pewnością stanie się Twoim znakiem rozpoznawczym na boisku.

O mnie

Moje artykuły

Cześć! Jestem Krzysztof Gąska i od dziecka moją największą pasją jest piłka nożna. Znam przepisy gry na pamięć i zawsze jestem na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ze świata futbolu. Uwielbiam dyskutować o taktykach, transferach i meczach z innymi fanami, a moje analizy są pełne humoru i luźnych spostrzeżeń.