Przepisy

Jak jest liczony krajowy ranking UEFA?

krajowy ranking uefa

Dla wielu kibiców drużyn uczestniczących w europejskich rozgrywkach, terminy takie jak ranking klubowy lub krajowy UEFA mogą być niejasne. W serii „Matematyka w europejskim stylu” wyjaśnimy zagadnienia związane z kwestiami takimi jak: rozstawienie drużyn, obecne położenie polskiej piłki klubowej w kontekście Europy, oraz związek między silną ligą krajową a liczbą drużyn w europejskich pucharach.

Zwolennicy polskiej piłki nożnej, których w naszym kraju jest niemało, pragną, aby na arenach Ekstraklasy zaczęły się pojawiać czołowe kluby świata, uczestniczące w Lidze Mistrzów i Lidze Europejskiej. Niestety, niezadowalające, a czasami wręcz śmieszne rezultaty polskich drużyn w zawodach międzynarodowych tylko pogłębiają przepaść między nami a elitą Starego Kontynentu. Cykl „Europejska matematyka” odsłoni zasady obliczania rankingu krajowego i klubowego UEFA, jego wpływ na liczbę przedstawicieli danego kraju w europejskich pucharach, a także na możliwości klubów do gry w następnych etapach rozgrywek. Dodatkowo przedstawione zostaną reguły ustalania rankingu fair play, gdzie zwycięstwo umożliwia grę w Lidze Europejskiej.

W europejskiej piłce nożnej klubowej możemy wyróżnić dwa kluczowe aspekty: narodowy i klubowy.

Pierwszy ranking jest wyznacznikiem osiągnięć klubów federacji piłkarskiej w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej przez ostatnie pięć lat. Wyższe miejsce w rankingu krajowym = przewiduje większą liczbę zespołów reprezentujących kraj w rozgrywkach europejskich pucharów, w tym Ligi Mistrzów.

Klubowy wskaźnik punktowy jest sumarycznym ujęciem osiągnięć klubu w ciągu ostatnich pięciu lat. Klub zdobywa punkty za wygrane, remisy oraz awanse do kolejnych etapów europejskich pucharów. Najlepsze drużyny w Europie mogą liczyć na status rozstawionych. Jest to kluczowy element podczas losowań par eliminacyjnych i grupowych. Zazwyczaj drużyny są podzielone na „rozstawione” i „nierozstawione”, jak w przypadku losowania II rundy kwalifikacyjnej LM czy LE, lub na koszyki, jak w przypadku fazy grupowej LM. Drużyny rozstawione, lub te z najwyższego koszyka, mają jeden z najwyższych współczynników klubowych.

Sprawdź również najnowsze Newsy piłkarskie

Pozycja kraju i wynik krajowy

Jak już zaznaczyłem, pozycja kraju jest ustalana na podstawie wskaźnika, który jest agregatem rezultatów wszystkich klubów z danego kraju na przestrzeni pięciu lat. Zwycięstwo w fazie: grupowej i pucharowej Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej nagradzane jest dwoma punktami, podczas gdy remis oznacza zdobycie jednego punktu. W przypadku faz kwalifikacyjnych – nagrody za osiągnięcie tych wyników są o połowę mniejsze.

Udział w europejskich rozgrywkach pucharowych w tym roku został przyznany czterem polskim drużynom – jednej w Lidze Mistrzów (Lech) i trzem w Lidze Europy (Wisła, Ruch, Jagiellonia). Nasz kraj zyskał taką możliwość dzięki zajęciu 26. miejsca w rankingu klubowym na koniec poprzedniego sezonu. W tym czasie polskie kluby (Wisła, Legia, Lech, Polonia) zdobyły łącznie 8,5 punktu. Współczynnik krajowy jest obliczany na podstawie punktów zdobytych przez drużyny z danego kraju i ilości drużyn z tego kraju, które brały udział w rozgrywkach. W tym przypadku podział 8,5 punktu przez cztery dało nam wynik 2,125. 

W ciągu ostatnich czterech sezonów współczynniki były następujące: 5.0 (głównie dzięki wspaniałym osiągnięciom Lecha), 1,666, 2,625, 1,125. Łączny wynik 12,541, będący sumą współczynników z ostatnich pięciu lat, umieścił Polskę na 26. miejscu w Europie, co oznacza, że jesteśmy tuż powyżej środkowej części tabeli.

W obecnym sezonie, drużyny z pozycji 1-3 mają możliwość przystąpienia do czterech rund LM (trzy w fazie grupowej, jednak w IV rundzie kwalifikacyjnej drabinki niemistrzowskiej) oraz trzech rund LE (najlepszy zespół krajowy oraz piąty w lidze – IV runda kwalifikacyjna; drużyna z szóstego miejsca – III runda kwalifikacyjna).

 Drużyny z miejsc 4-6 mają możliwość przystąpienia do trzech rund LM (mistrz i wicemistrz krajowy – faza grupowa; trzy zespoły – IV runda kwalifikacji w drabince niemistrzowskiej (wyjątek: szóste miejsce – Rosja – zdobywca trzeciego miejsca zagra w III rundzie kwalifikacji) oraz trzech rund LE (zdobywca pucharu krajowego oraz czwarty zespół ligowy – IV runda kwalifikacji; piąty zespół ligowy – III runda kwalifikacji).

7-9: dwa zespoły kwalifikują się do LM (zwycięzca ligi do fazy grupowej, drugi zespół do III rundy kwalifikacyjnej niemistrzowskiej) oraz cztery zespoły do LE (zdobywca pucharu i trzecia drużyna do IV rundy kwalifikacyjnej, czwarty zespół – III runda kwalifikacji, piąty zespół – II runda kwalifikacji).

10-12: dwa zespoły kwalifikują się do LM (zwycięzca ligi do fazy grupowej, drugi zespół do III rundy kwalifikacyjnej niemistrzowskiej) oraz trzy zespoły do LE (zwycięzca pucharu – IV runda, trzeci zespół w lidze – III runda, czwarty zespół w lidze – II runda kwalifikacji).13-15: Dwa zespoły kwalifikują się do LM (zwycięzca ligi i drugie miejsce w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej, na ścieżce mistrzów i nie mistrzów) oraz trzy do LE (zwycięzca pucharu, trzecia i czwarta drużyna – kolejno czwarta, trzecia i druga runda kwalifikacyjna).

O mnie

Moje artykuły

Cześć! Jestem Krzysztof Gąska i od dziecka moją największą pasją jest piłka nożna. Znam przepisy gry na pamięć i zawsze jestem na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ze świata futbolu. Uwielbiam dyskutować o taktykach, transferach i meczach z innymi fanami, a moje analizy są pełne humoru i luźnych spostrzeżeń.