Polskie kluby

Polskie kluby w europejskich pucharach 2024/25. Kto, kiedy i z kim może zagrać?

polskie kluby w europie

W nadchodzącym sezonie 2024/25 polscy kibice będą mogli emocjonować się występami aż czterech rodzimych drużyn w europejskich pucharach. Mistrz Polski Jagiellonia Białystok rozpocznie zmagania w eliminacjach Ligi Mistrzów, zdobywca Pucharu Polski Wisła Kraków w Lidze Europy, a Śląsk Wrocław i Legia Warszawa w Lidze Konferencji. Losowania pierwszych rund już 18-19 czerwca wyłonią potencjalnych rywali naszych reprezentantów. Nowy format rozgrywek z jedną wielką grupą zamiast mniejszych grup może przynieść więcej emocji i niespodzianek. Czas sprawdzić, jak daleko zajdą polskie kluby w drodze po europejskie trofea.

Liga Mistrzów

Jagiellonia Białystok, jako mistrz Polski, ma największe szanse na grę w fazie grupowej europejskich pucharów. Białostoczanie rozpoczną zmagania w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów (23-24 lipca). Według analityków, ich szanse na awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów wynoszą około 56%, a na Ligę Europy około 40% .

Potencjalnymi rywalami Jagiellonii w II rundzie eliminacji LM mogą być:

1. Łudogorec Razgrad
  2. PAOK Saloniki
  3. Sparta Praga
  4. Malmoe FC
  5. Midtjylland
  6. FK Bodo/Glimt
  7. Slovan Bratysława
  8. Karabach Agdam
  9. Ferencvaros
  10. Maccabi Tel-Awiw

Jagiellonia musi wygrać co najmniej jeden dwumecz, aby zagrać w fazie grupowej Ligi Mistrzów lub Ligi Europy .

Liga Europy

W eliminacjach Ligi Europy wystąpi Wisła Kraków, która jako zdobywca Pucharu Polski rozpocznie zmagania już od I rundy (11 lipca). Wisła będzie rozstawiona w tej rundzie , co oznacza, że uniknie teoretycznie najsilniejszych rywali.

Potencjalnymi rywalami Wisły w I rundzie eliminacji LE mogą być:

1. IF Elfsborg
  2. ASC Otelul Gałacz
  3. Sumqayit FK
  4. Saint Patrick’s Athletic FC
  5. MFK Rużomberok
  6. NK Rogaska
  7. Zimbru Kiszyniów
  8. KF Llapi Podujevo
  9. Tampereen Ilves

Jeśli Wisła przejdzie I rundę, będzie musiała wygrać jeszcze co najmniej dwa dwumecze, aby awansować do fazy grupowej Ligi Europy.

Liga Konferencji

W Lidze Konferencji Europy Polskę reprezentować będą Śląsk Wrocław i Legia Warszawa. Oba kluby rozpoczną zmagania od II rundy eliminacji (25 lipca). Legia będzie rozstawiona w każdej rundzie , co powinno ułatwić jej drogę do fazy grupowej.

Potencjalnymi rywalami Legii w II rundzie mogą być:

1. Servette Genewa
  2. Union Saint-Gilloise
  3. Maccabi Hajfa
  4. Molde
  5. Olympiakos Pireus
  6. Ajax Amsterdam
  7. Real Betis
  8. Sturm Graz

Z kolei Śląsk Wrocław może trafić na:

1. FC Kopenhaga
  2. KAA Gent
  3. İstanbul Başakşehir
  4. CFR Cluj
  5. Maccabi Hajfa
  6. Hapoel Beer Szewa
  7. Djurgårdens IF
  8. Go Ahead Eagles

Zarówno Legia, jak i Śląsk będą musiały wygrać co najmniej dwa dwumecze, aby awansować do fazy grupowej Ligi Konferencji.

Jeśli chcesz obstawiać mecze pucharowe polskich drużyn, warto skorzystać z oferty legalnego bukmachera https://betfan.pl/zaklady-bukmacherskie. Firma ta oferuje szeroką gamę zakładów na najważniejsze wydarzenia sportowe.

Terminarz

Losowania grup europejskich pucharów odbędą się w dniach 18-19 czerwca. Eliminacje Ligi Mistrzów rozpoczną się już 9-10 lipca (I runda), a II runda zaplanowana jest na 23-24 i 30-31 lipca .

Eliminacje Ligi Europy ruszą 11 lipca (I runda), a Ligi Konferencji – 25 lipca (II runda).

Faza grupowa Ligi Mistrzów potrwa od 17 września do 12 grudnia (6 kolejek). Faza grupowa Ligi Europy rozpocznie się 25-26 września i również zakończy 12 grudnia.

Warto dodać, że terminarz PKO Ekstraklasy na sezon 2024/25 został dostosowany do gier pucharowych polskich drużyn . Dzięki temu kluby będą miały więcej czasu na przygotowanie do ważnych meczów.

W nowym sezonie europejskich pucharów 2024/25 polscy kibice będą mogli śledzić zmagania aż czterech rodzimych drużyn. Jagiellonia Białystok, jako mistrz kraju, rozpocznie od eliminacji Ligi Mistrzów. Wisła Kraków zagra w Lidze Europy, a Śląsk Wrocław i Legia Warszawa w Lidze Konferencji. Losowania pierwszych rund zaplanowano na 18-19 czerwca. Faza grupowa LM potrwa od września do grudnia. Nowy format rozgrywek i brak drużyn rosyjskich zwiększają szanse polskich klubów.