Ciekawostki

Najmłodszy debiutant w Ekstraklasie

najmlodszy debiutant ekstraklasa

Ekstraklasa to najwyższa klasa rozgrywkowa w polskiej piłce nożnej. Od lat przyciąga kibiców nie tylko poziomem sportowym, ale także ciekawymi historiami i rekordami. Jednym z nich jest wiek najmłodszych zawodników, którzy zadebiutowali w tych prestiżowych rozgrywkach. W tym artykule przyjrzymy się sylwetkom piłkarzy, którzy zapisali się w historii polskiej ligi jako najmłodsi debiutanci. Dowiemy się, kto aktualnie dzierży rekord najmłodszego debiutu w Ekstraklasie oraz jak wyglądała sytuacja w przeszłości. Poznamy także innych młodych zawodników, którzy w ostatnich latach zagrali w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Aktualny rekord – Igor Pieprzyca

Aktualnie najmłodszym debiutantem w historii Ekstraklasy jest Igor Pieprzyca. Ten urodzony 8 października 2008 roku zawodnik Puszczy Niepołomice pierwszy raz zagrał w najwyższej klasie rozgrywkowej 27 października 2023 roku w meczu przeciwko Koronie Kielce. W momencie wejścia na boisko miał dokładnie 15 lat, co czyni go absolutnym rekordzistą.

Warto zauważyć, że Pieprzyca pobił rekord najmłodszego debiutanta w Ekstraklasie aż o 37 dni. Poprzedni należał do Janusza Sroki, który w 1959 roku zagrał w barwach Cracovii mając 15 lat. To pokazuje, jak wyjątkowe jest osiągnięcie młodego piłkarza Puszczy Niepołomice.

Poprzedni rekordziści

Przed debiutem Igora Pieprzycy rekord najmłodszego zawodnika w historii Ekstraklasy należał do Janusza Sroki. Ten wychowanek Cracovii pierwszy raz zagrał w najwyższej klasie rozgrywkowej 14 czerwca 1959 roku, mając 15 lat. Jego osiągnięcie przetrwało aż 64 lata, zanim pobił je młody piłkarz Puszczy Niepołomice.

Trzecie miejsce w klasyfikacji najmłodszych debiutantów w Ekstraklasie zajmuje Jędrzej Hanuszczak. Pomocnik Warty Poznań swój premierowy mecz na najwyższym szczeblu rozegrał 22 maja 2023 roku przeciwko Piastowi Gliwice, mając 15 lat.

Oto zestawienie 10 najmłodszych debiutantów w historii Ekstraklasy:

ZawodnikKlubData debiutuWiek w dniu debiutu
Igor PieprzycaPuszcza Niepołomice27.10.202315 lat
Janusz SrokaCracovia14.06.195915 lat
Jędrzej HanuszczakWarta Poznań22.05.202315 lat
Kacper UrbańskiLechia Gdańsk21.11.202015 lat
Mateusz PraszelikLegia Warszawa22.02.202015 lat
Kacper KozłowskiPogoń Szczecin19.05.201915 lat
Dariusz StalmachGórnik Zabrze21.11.202115 lat
Krzysztof KolankoGórnik Zabrze17.07.202215 lat
Arkadiusz BąkLech Poznań08.06.199615 lat
Włodzimierz LubańskiGórnik Zabrze08.05.196316 lat

Jak widać, w historii Ekstraklasy było kilku zawodników, którzy zadebiutowali przed ukończeniem 16. roku życia. Jednak osiągnięcie Igora Pieprzycy jest absolutnie wyjątkowe i może pozostać niepobite przez wiele lat.

Debiuty nastoletnich zawodników to nie tylko polska specjalność. Również w czołowych ligach europejskich coraz częściej pojawiają się młodzi piłkarze. Przykładem może być Lamine Yamal, który w wieku 15 lat zadebiutował w barwach FC Barcelony, stając się najmłodszym piłkarzem barcelony w historii.

Z kolei najmłodszym piłkarzem świata, który zagrał w oficjalnym meczu seniorskiej drużyny, jest Enes Sali. Ten rumuński zawodnik zadebiutował w wieku 15 lat.

Inni młodzi debiutanci w XXI wieku

W XXI wieku, oprócz wspomnianego już Jędrzeja Hanuszczaka, było jeszcze kilku innych bardzo młodych debiutantów w Ekstraklasie. Oto niektórzy z nich:

 1. Kacper Urbański (Lechia Gdańsk)
  • Data debiutu: 21 listopada 2020
  • Wiek w dniu debiutu: 15 lat
  • Pozycja: pomocnik
 2. Mateusz Praszelik (Legia Warszawa)
  • Data debiutu: 22 lutego 2020
  • Wiek w dniu debiutu: 15 lat
  • Pozycja: pomocnik
 3. Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin)
  • Data debiutu: 19 maja 2019
  • Wiek w dniu debiutu: 15 lat
  • Pozycja: pomocnik
 4. Dariusz Stalmach (Górnik Zabrze)
  • Data debiutu: 21 listopada 2021
  • Wiek w dniu debiutu: 15 lat
  • Pozycja: napastnik
 5. Krzysztof Kolanko (Górnik Zabrze)
  • Data debiutu: 17 lipca 2022
  • Wiek w dniu debiutu: 15 lat
  • Pozycja: pomocnik

Warto zauważyć, że większość z tych zawodników to pomocnicy. To może sugerować, że na tej pozycji łatwiej jest młodym piłkarzom przebić się do pierwszego składu i zadebiutować w Ekstraklasie.

Co ciekawe, w ostatnich latach coraz częściej zdarzają się debiuty nastoletnich zawodników w polskiej lidze. Kluby chętniej stawiają na własnych wychowanków i dają im szansę gry na najwyższym poziomie. To dobry prognostyk na przyszłość, bo pokazuje, że w polskiej piłce nie brakuje młodych talentów.

Podsumowanie

Historia Igora Pieprzycy i innych nastoletnich debiutantów pokazuje, że w piłce nożnej nie ma rzeczy niemożliwych. Przy odpowiednim talencie, pracowitości i wsparciu otoczenia można osiągnąć wielkie rzeczy już w bardzo młodym wieku. Oczywiście, nie każdy będzie miał okazję pobić rekord najmłodszego debiutanta w Ekstraklasie. Ale przykład tych zawodników może być inspiracją dla wszystkich młodych adeptów futbolu.

Warto pamiętać, że w piłce nożnej liczą się nie tylko rekordy i osiągnięcia, ale przede wszystkim pasja i radość z gry. Niezależnie od tego, czy ktoś zadebiutuje w wieku 15 czy 25 lat, najważniejsze jest, by czerpał satysfakcję z uprawiania tego pięknego sportu. Bo przecież po to właśnie gra się w piłkę – dla przyjemności, emocji i niezapomnianych przeżyć.

O mnie

Moje artykuły

Cześć! Jestem Krzysztof Gąska i od dziecka moją największą pasją jest piłka nożna. Znam przepisy gry na pamięć i zawsze jestem na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ze świata futbolu. Uwielbiam dyskutować o taktykach, transferach i meczach z innymi fanami, a moje analizy są pełne humoru i luźnych spostrzeżeń.