Remontada – Co to znaczy?

remontada

Termin remontada pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza powrót do wygrywania po niekorzystnym wyniku w piłce nożnej. To słowo zyskało popularność wśród kibiców na całym świecie, ponieważ opisuje jedne z najbardziej emocjonujących i pamiętnych momentów w historii futbolu. Remontada to coś więcej niż zwykłe odrobienie strat – to symbol niezłomności ducha, determinacji i wiary w końcowy sukces. To właśnie te cechy sprawiają, że mecze, w których drużyny dokonują remontady, przechodzą do legendy i są wspominane przez lata.

Przykłady remontad w piłce klubowej

Jedną z najbardziej pamiętnych remontad w historii Ligi Mistrzów jest powrót Barcelony w meczu przeciwko Paris Saint-Germain w 2017 roku. Po porażce 4:0 w pierwszym spotkaniu, Katalończycy zdołali wygrać rewanż 6:1, awansując do ćwierćfinału. Kluczową rolę w tym niezwykłym osiągnięciu odegrali zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i młode talenty, takie jak Sergi Roberto, strzelec decydującej bramki w doliczonym czasie gry.

Innym przykładem jest remontada Liverpoolu w półfinale Ligi Mistrzów 2019 przeciwko Barcelonie. The Reds, mimo porażki 0:3 na Camp Nou, zdołali wygrać rewanż na Anfield 4:0, eliminując faworyzowanych rywali. To osiągnięcie było efektem kombinacji czynników:

• Nieustępliwości i wiary zespołu Jürgena Kloppa
  • Wsparcia kibiców, tworzących niesamowitą atmosferę na stadionie
  • Taktycznych zmian i wejść rezerwowych, jak choćby Georginio Wijnalduma, który strzelił dwie bramki po wejściu z ławki

Zobacz także: Najmłodszy piłkarz na świecie – gdzie gra i ile ma lat?

Takie mecze pokazują, że w piłce nożnej nigdy nie można tracić nadziei, a remontada zawsze jest możliwa, niezależnie od wyniku pierwszego spotkania czy różnicy klas między drużynami.

Remontady w meczach reprezentacyjnych

TurniejMeczWynik
Mistrzostwa Świata 2018Francja – Argentyna4:3
Euro 2020Chorwacja – Hiszpania3:5 (pd)
Mistrzostwa Świata 2014Niemcy – Brazylia7:1

Remontady zdarzają się również w meczach reprezentacyjnych, często podczas najważniejszych turniejów, takich jak mistrzostwa świata czy Europy. Jednym z przykładów jest spotkanie 1/8 finału Mistrzostw Świata 2018 między Francją a Argentyną. Mimo że Albicelestes dwukrotnie obejmowali prowadzenie, Trójkolorowi zdołali odwrócić losy meczu, wygrywając 4:3 po hat-tricku Kyliana Mbappé.

Innym pamiętnym meczem było starcie Chorwacji z Hiszpanią w 1/8 finału Euro 2020. Po 90 minutach był remis 3:3, a w dogrywce to Hiszpanie strzelili dwie decydujące bramki, zapewniając sobie awans do ćwierćfinału.

Nie można też zapomnieć o historycznym półfinale Mistrzostw Świata 2014, w którym Niemcy rozgromili gospodarzy turnieju, Brazylię, aż 7:1. Choć nie był to typowy przykład remontady, to skala tego zwycięstwa i fakt, że dokonano go na terenie rywala, sprawiają, że przeszło ono do historii futbolu.

Sprawdź także: Kto jest najmłodszym piłkarzem Ekstraklasy?

Takie mecze pokazują, że nawet na największych turniejach, gdy stawka jest najwyższa, możliwe są spektakularne powroty i zwroty akcji. To właśnie one tworzą legendę reprezentacji i zapisują się w pamięci kibiców na całym świecie.

Rekordziści remontad

Niektórzy piłkarze słyną z umiejętności odwrócenia losów meczów, niezależnie od wieku i doświadczenia. Wśród nich można wymienić:

1. Lionela Messiego – Argentyńczyk wielokrotnie prowadził Barcelonę do niezwykłych powrotów, jak choćby w pamiętnym meczu z Arsenalem w 2010 roku (remontada z 0:2 do 4:2).
  2. Cristiano Ronaldo – Portugalczyk słynie z decydujących bramek w kluczowych momentach, czego przykładem może być jego hat-trick w rewanżowym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów 2016/17 przeciwko Bayernowi Monachium.
  3. Roberta Lewandowskiego – Polski napastnik niejednokrotnie odwracał losy spotkań, zarówno w barwach Borussii Dortmund, jak i Bayernu Monachium. Jednym z przykładów jest jego cztery gole w półfinale Ligi Mistrzów 2012/13 przeciwko Realowi Madryt.

Remontada to termin, który na stałe wpisał się do słownika kibiców piłki nożnej. Oznaczający powrót do wygrywania po niekorzystnym wyniku, stał się synonimem niezłomności ducha i wiary w końcowy sukces. Niezależnie od tego, czy mówimy o rozgrywkach klubowych, czy reprezentacyjnych, remontady zawsze dostarczają niezapomnianych emocji i na długo pozostają w pamięci fanów. Są one dowodem na to, że w futbolu nigdy nie można tracić nadziei, a losy meczu potrafią odmienić się w ciągu kilku minut. To właśnie ta nieprzewidywalność i dramaturgia czynią piłkę nożną tak fascynującym sportem, a remontady – jej nieodłącznym elementem.